Ayar Nedir?

0
1.537 views

Altın kavramı ile birlikte karşımıza çıkan ve son derece önemli olan bazı kavramlar bulunmaktadır. Bulunan kavramlardan bir tanesi de; ayar kavramıdır. Ayar kavramının ne olduğunu merak edenlere yönelik; açıkladığımız yazımız aracılığı ile ayarın ne işe yaradığını ve altın alımı ya da satımı esnasında ne denli önemli olduğunu size aktaracağız. Siz de artık yatırımlarınızı paraya dönüştürürken zarar etmeyeceksiniz.

Ayar Nedir?

Altın saflık derecesine göre çeşitli ayar isimleri alır. Saflık oranı arttıkça ayar ile belirtilen sayı da artış göstermektedir. Örneğin; altının en saf hali 24 ayar olarak ifade edilmektedir. Zaten 24 ayardan daha üst düzeyde bir ayar da bulunmamaktadır. Bu yüzden 24 ayarlı takılar genelde yatırım için kullanılır.

Altının en saf halinde hali açısından altın çamur kıvamındadır. Tabi bu durumda biraz daha sertleştirmek gerektiğinden; içine bakır, gümüş gibi maddeler eklendir. Maddelerin eklenme miktarı arttıkça altının ayarı da düşüş yaşar. En düşük ayar olan 8 ayarlık bir bilezikte %75’e kadar altın dışında katkı maddesi yer alır.