Doğada Altın Madeni

0
851 views

Altın madeni eski çağlardan bu yana çokça kullanılan ve aranan bir maden olmuştur. Önceden yer üstünde rahatlıkla bulunan altın madeni daha sonraları hem takılarda hem birçok eşyanın yapımında kullanılmasıyla daha da önem kazanmıştır. Yerkabuğunda en az bulunan elementlerden biri olan altın yeryüzünde en çok okyanusların altında olduğu bilinmektedir, ancak bunun dışında da birçok farklı yerde nehir yataklarında, kuarsların içerisinde toz ve parçalar halinde bulunmaktadır.

Doğada Altın Madeni

Tarih boyunca ve hala da altının bu kadar vazgeçilmez olmasının birçok sebebi vardır aslında, altın çok daha dayanıklı bir metaldir. Ayrıca altın elementi doğada saf altın olarak bulunur ve böylece her zaman sarı ve parlak renkte kalmasını sağlar. Aynı zamanda ateş ile şekillendirilebilme özelliği altını çok daha kıymetli hale getirmiş ve takı sektörünün baş tacı yapmıştır.

Güney Afrika altın rafinerisi konusunda oldukça zengin bir ülkedir ve dünyanın yıllık altın ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılar. Ayrıca oksitlenme yapmaması altının daha da kıymetli hale getirmiştir.