Altın Çeşitleri

0
976 views

Altın yüzyıllardan beri insanoğlunun en çok tercih ettiği maden olmuştur her zaman. Tabi birçok sebep vardır altını bu denli meşhur yapan. Altın diğer madenlerden farklı olarak doğada saf olarak bulunur ve kimyasal özellikleri sayesinde dış etkenlere karşı korumalıdır, kararma yapmaz ve etkilenmez. Altın takı sektörünün bir numaralı malzemesidir, her modelde bulunan altın bin bir çeşit farklı hali ile alıcının karşısına çıkar. Kolyeden yüzüğe, küpeye, bilekliğe ya da akla gelecek her modelde altına rastlarız.

Altın Çeşitleri ve Modelleri

Altın almaya karar verdiyseniz kendi bütçenize göre seçim yapabilmeniz için farklı ayarlarda altınlar bulunmaktadır. Bunlar altınların saflık derecesini sembol eder, altının saflığı arttıkça fiyatı da doğru orantılı olarak artmaktadır. En saf altın piyasada 24 ayar altın olarak bilinir daha sonra da sırasıyla 22,18 ve 14 ayar altın gelmektedir.

Altın oranlarındaki bu farklılıklar altının görüntüsünde bir değişiklik yaratmaz. Altını yatırım amaçlı almayı düşünüyor iseniz işçiliği olmayan külçe altınları ya da gram altınları tercih edebilirsiniz.