Ametist Nedir?

0
2.167 views

Yüzyıllardan beri kullanılan ve her bayanın hayranlıkla baktığı taşlar arasında ametist taşı bulunmaktadır. Genellikle mor tonu renklerde karşımıza çıkan ve birçok kıyafetle uyumlu şekilde kombin oluşturma özelliğine sahip olan ametist taşı her geçen gün daha da yaygın bir hal almaktadır. Özellikle de sağladığı faydalardan sonra daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Ametist Nedir?

Asil görünümü ile dikkat çeken kolye, yüzük ve bileklik gibi takı modellerinin yanı sıra diğer birçok süs eşyasında da kullanılan taşlardandır. Aşk taşı adı ile  de bilinen ametist taşı, özellikle taşların varlığına inanan insanların sevgililerine armağan ettiği takılar arasındadır. Bayanlar asil duruşu sebebi ile bu taşı çok fazla sevmektedir.

Yunanca bir kelime olan Ametist kavramının Türkçe karşılığı sarhoşluk durumunu yok eden manasına gelmektedir. Takı dünyasında büyük yankı uyandıran ve herkesin merak içerisinde satın aldığı ametist taşı, kıymetli taşlar arasındadır. Kuvars grubu içerisinde değerlendirilen bu taş zaman içerisinde daha fazla yaygınlaşmıştır. Günümüzde ise; takı almayı seven bayanların mutlaka araştırdığı taştır.