Elmas Nedir?

0
1.600 views

Saf ve hammadde konumunda olan madenler arasında ilk sırada elmas yer almaktadır. İçerisinde herhangi bir karıştırma söz konusu olmadan karşımıza çıkan elmaslar, tıpkı kömür gibidir. Görünüm açısından kömüre benzemese de; özellikleri anlamında aynı özellikleri taşır. Bunun sebebi; ikisinin de sadece karbon içeren moleküllerden meydana gelmesidir. Elmasın ne olduğu konusunda bilgi edinmek isteyenler için yazımızı hazırladık.

Elmas Nedir?

Yunanca kelimelerden olan adamas kelimesinden dilimize geçen elmas taşlarının Türkçe karşılığı fetih edilemez anlamına denk gelmektedir. Fetih yapılamaz kelimesinin kullanılmasının sebebi ise; elmas taşını kesmek istediğinizde elmas dışında başka bir madde ya da maden tarafından kesilmemesidir. Bu yüzden de anlamlı bir kelimeyle nitelendirilmek istenmiştir.

Elmasın günümüze kadar gelen ve aynı zamanda da kullanılan birçok rengi vardır. Ancak, elmas kelimesini duyan herkesin aklına ilk önce renksiz, saf ve saydam olan taşlar gelmektedir. Bu taşların yanı sıra; gri tonlarında ve farklı tonlarda da taşlar bulunmaktadır. Tabi, en değerli olanları şeffaf şekilde piyasaya sürülen ve beyaz olan taşlardır.