Pırlanta Tarihi

0
2.854 views

Günümüzde her ne kadar daha sık bir şekilde kullanılsa da; eskilerden bu zamana kadar gelmeyi başarmış taşlar arasında ilk sırayı asırlardır pırlanta taşı korumaya devam ediyor. Asıl ortaya çıkışı elmastan kaynaklanan ve elmasın şekillenmesi sonucu pırlanta adını alan bu taş daha çok evleneceklerde ya da nişan töreni düzenleyecek olan çiftlerde sıkça sohbet konusu olmayı başarmıştır.

Pırlanta Tarihi

Pırlantanın tarihsel gelişimini  öğrenmek amacı ile bir yolculuğa çıktığımızda ise; karşımıza ilk olarak M.Ö 2500 tarihi gelmektedir. Bu tarih içerisinde ilk elmas bulunmuştur. Hindistan’da bulunan ilk elmasın mevkii olarak yeri ise; nehir kıyısıydı. Sulak alanlarında bulunan elmaslar hızla yayılmaya ve çeşitli şekillerde kullanılmaya çalışılmıştır.

Pırlantanın tarihi anlamdaki gelişimi sadece bununla da sınırlı bir şekilde kalmadı. Hindistan’dan alınan elmaslar daha sonra Avrupa’ya götürüldü ve her şekle bürünmeye ve hatta pırlanta kesimi yapılmaya dahi başlandı. Birçok buluşta olduğu gibi elmasların takı ve mücevher sektörüne kazandırılması Avrupa yolu ile yaşandı. Pırlanta tarihi de burada başlangıç verdi.