22 Ayar Bilezik Nasıl Anlaşılır?

0
4.682 views

Altın bilezikler hemen her dönem için önemli yatırım kaynaklarından biri olarak görülmüştür. Altın çeşitli ayarlardan oluşmaktadır ve buna bağlı olarak da bilezik ayarları da değişmektedir. Ayar olarak belirtilen ise altının saflık derecesidir. Peki 22 ayar bilezik nasıl anlaşılır?

22 ayar bilezikler olarak belirtilen aslında yüzde 91.6 oranında içinde altın olarak belirtilen altın türüdür. Ayrıca bu bilezik alırken damga olarak belirtilir eğer üzerinde 916 ibaresi şeklinde bir sayı içeriyorsa bu 22 ayar anlamına gelmektedir. Bu durum aynı zamanda altının 24’te 22 si anlamını taşır.

Altın birimlerini yani ayarlarını ifade etmek için milyem adı verilen ölçü birimi kullanılır. Milyem alaşımın içinde bulunan altın oranını ifade etmektedir. Kuyumculuk piyasasında en çok kullanılan altın ayar ölçü birimidir. Saflık oranını belirten bu ölçüde 22 ayar 916 milyem olarak ifade edilir. En çok bileziklerde kullanılan ayar olan 22 ayar bilezikler de 916 milyemdir.

22 ayardan farklı olarak çeşitli altın ayarları da mevcuttur. 24 ayar, 18 ayar, 14 ayar ve 8 ayar altınlar bulunmaktadır. Takılarda en çok kullanılanı ise 14 ayardır. Kolyeler, yüzükler hatta alyanslar bile genellikle 14 ayar olarak yapılmaktadır.